Хворіють жінки простатитом?

Жіноча простата — міф чи реальність?

зміст
  • Хто знайшов залози Скина?
  • Простата і ферменти
  • Навіщо жінкам простата?
  • Хвороби залоз Скина
  • Рак жіночої простати

Є захворювання, по одній назві яких відразу зрозуміло, якої статі хвора людина. Якщо мова йде про патології яєчників або матки — то, звичайно, пацієнт — жінка. Якщо ж, припустимо, обговорюються питання хвороб статевого члена — як-то відразу стає ясно: мова йде про чоловіка. Більшість населення настільки ж упевнено відносить до «чоловічим» патологій простатит. Та й як же може бути інакше — адже передміхурова залоза є тільки у представників сильної статі.

І ця більшість помиляється. Незважаючи на безліч відмінностей між жінками і чоловіками, і ті, і інші мають простату. І в разі жінок її вже можна не брати в лапки — це саме простата з тими ж властивостями, що і чоловіча передміхурова залоза.

MedAboutMe розбирався, що це за орган такий — жіноча простата, вони ж — залози Скина? Що вони роблять і які хвороби їм властиві?

Хто знайшов залози Скина?

Кто нашел железы Скина?

Свою нинішню назву періуретральних, або переддверно залози отримали в честь шотландця за походженням, гінеколога Олександра Скина (Alexander Johnston Chalmers Skene), який практикував в Брукліні (США). Він описав ділянку еректильної тканини, який у жінок знаходиться по сторонам отвору сечовипускального каналу, а також нижче його, в канал ж відкриваються протоки залози. Місце, де вона знаходиться, називається «U-точка» і розташоване прямо навпроти знаменитої точки G в піхву.

Але історики дотримуються думки, що зовсім не Скін був першовідкривачем цього органу. Ще в XVI столітті голландський анатом Реньє де Грааф (Reinjier De Graaf) повідомив, що у чоловічої простати є її жіночий аналог, маючи на увазі саме періуретральних залози. Нарешті, згадки про них зустрічаються в працях вчених Сходу IV століття.

У 2002 році міжнародний Федеративний комітет з анатомічної термінології офіційно перейменував залози Скина в жіночу простату.

Простата і ферменти

Аналогія з чоловічою передміхурової залозою була проведена неспроста: в обох органах були виявлені так звані амілоїдні тільця, схожі своєю шаруватою структурою на зерна крохмалю.

Насправді, ці утворення не мають нічого спільного з амілоїдних білком, який сьогодні вважають однією з причин хвороби Альцгеймера. Просто колись їх ідентичність здавалася вченим очевидною, а потім з'ясувалося, що це зовсім різні об'єкти.

При цьому було виявлено подібність між жіночою та чоловічою простатою на клітинному і на иммуногистохимическом рівні — останнє означає, що експерименти по спеціальному фарбуванню клітин тканин обох залоз давали подібні результати.

Дослідження також показали, що в обох органах виробляються простатспецифічний антиген (ПСА) і простатична кисла фосфатаза (КФ) — це ферменти, за якими можна судити про здоров'я простати. Відомо, що підвищення концентрації ПСА до певного рівня говорить про рак передміхурової залози, а у жінок — про рак молочної залози. Залози Скина збільшуються на тлі синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ). Не дивно, що у таких пацієнток підвищений рівень ПСА — цей гормон надходить в організм саме з жіночої простати, і тому використовується для діагностики СПКЯ.

Факт!

Залози Скина, як кажуть експерти, мають мінливої ​​анатомією, а у деяких жінок взагалі можуть бути відсутніми.

Навіщо жінкам простата?

Зачем женщинам простата?

Існують різні думки про те, навіщо жіночому організму знадобилися залози Скина. Наприклад, висловлювалася думка про те, що вони забезпечують протимікробні властивості еякуляту у жінок, і це знижує частоту захворюваності на інфекції сечовивідних шляхів.

Також вважається, що залози Скина беруть участь в еякуляції. Раніше передбачалося, що жіночі сечовивідні шляхи призначені тільки для виведення сечі. Однак зараз існує думка, що залози Скина при інтенсивної статевого стимуляції виробляють рідину, дуже схожу за складом на насінну рідину представників сильної статі. Ці залози також можуть виробляти в значних кількостях мастило (відфільтровану плазму крові) на тлі внутрівлагаліщнимі стимуляції.

баламутить момент

В ході активного статевого акту залози Скина можуть виробляти досить багато мастила, яку жінки зазвичай приймають за сечу. Відомі навіть випадки, коли збентежені дами зверталися до лікарів з приводу нетримання в кульмінаційний момент. Однак в реальності «проблема» полягала в активності залоз Скина.

Хвороби залоз Скина

У складі залоз Скина можуть виявлятися різні типи епітелію, які іноді стають основою для формування кіст проток жіночої простати. Для дорослих розвиток таких кіст — рідкість, у них вони розвиваються зазвичай у віці 30-40 років. У новонароджених кісти періуретральних протоки зустрічаються частіше. На думку лікарів, розвиток кіст у дівчаток, яким виповнилося кілька днів або місяців від народження, зазвичай це пов'язано з естрогенами матері.

Раз у жінок є простата, значить, у них може бути і простатит — запалення цього самого органу. Його також називають скінеіт, або парауретрит. Зазвичай при цьому також є симптоми уретриту, циститу або уретроцістіта — власне, скінеіт нерідко розвивається на їхньому тлі. У перелік симптомів входять діаспорян (болі в області статевих органів при статевому акті), дискомфорт в області таза, підвищена частота сечовипускання. Лікарі при цьому зазвичай лікують інфекцію сечовивідних шляхів, не помічаючи запалення залоз.

Як і будь-яка залозиста або фіброзна тканина, залози Скина можуть формувати фіброаденоми — доброякісні пухлини. Симптомом цієї патології служить біль під час статевого акту. Відомі також випадки освіти іншого виду доброякісних пухлин — гормональнозавісімих парауретральних лейоміом.

Нарешті, інфекції, що передаються статевим шляхом, з рівним успіхом можуть вражати тканини залоз Скина. Наприклад, є дані про гонореї, трихомоніазі і хламідіоз цих органів.

Рак жіночої простати

Рак женской простаты

На відміну від чоловічої версії, рак жіночої простати — досить рідкісне захворювання, воно зустрічається в 0,003% від усіх випадків злоякісних пухлин жіночих сечовивідних шляхів і статевих органів. Проблема в тому, що через свою рідкість і відсутності адресності симптомів він дуже погано діагностується.

Симптоми захворювання схожі з проявами багатьох інших, більш поширених патологій — це біль, свербіння, втрата ваги і апетиту, анемія (на тлі кровотеч). В останньому випадку лікар за наявністю крові в сечі може припустити інфекцію сечовивідних шляхів, нирок або навіть сечокам'яної хвороби.

У перелік симптомів раку жіночої простати також входять болю під час статевого акту і сечовипускання, збої менструального циклу, відчуття тиску за лобкової кісткою, прискорене сечовипускання.

пройдіть тест

Тест на оцінку вашого самопочуття Даний тест розрахований ТІЛЬКИ ДЛЯ ЖІНОК. Як ви відчуваєте себе фізично? Давайте перевіримо це тестом, запропонованим португальськими фахівцями. Він допоможе Вам визначити рівень Вашого самопочуття.

Використано фотоматеріали Shutterstock

використані джерела
  • Полипрагмазия: шляхи вирішення проблеми / Ключников С. О. // Дитячі інфекції. — 2014. — 4
  • Терапевтичний потенціал сучасних пробіотиків / Урсова Н. І. // Педіатрична фармакологія. — 2013. — 10 (2)

Оставить комментарий