Абсцес молочної залози і його клінічні прояви

Абсцес молочної залози: симптоми і лікування

зміст
  • Симптоми при абсцесі молочної залози
  • Діагностика та лікування хвороби
  • Профілактика абсцесу молочної залози

Абсцес молочної залози — це патологічний стан, при якому утворюється інкапсульована гнійна порожнина в товщі м'яких тканин даного органу. У переважній більшості випадків таке захворювання має вторинну природу виникнення. Це говорить про те, що йому передують будь-які інші патології або травми з боку молочної залози.

Важливим моментом є те, що хоча абсцес молочної залози найбільш часто формується у представниць жіночої статі, у чоловіків він також може виникати. Приблизно два відсотки від усіх випадків припадає на тих жінок, які практикують грудне вигодовування. У ряді випадку така хвороба може розвиватися і у дітей у віці від одного до півтора місяців. Небезпека даного патологічного процесу полягає в тому, що при відсутності необхідної медичної допомоги він може призводити до флегмони молочної залози і сепсису. Крім цього, при тривалому перебігу цього захворювання підвищується ризик злоякісного переродження епітеліальних клітин.

Основною причиною, яка викликає розвиток абсцесу молочної залози, є бактеріальна флора. При цьому найчастіше в якості збудників виступають стафілококи і стрептококи, проте свою роль можуть зіграти і інші мікроорганізми.

Як ми вже сказали, найбільш часто дана патологія розвивається в якості вторинного порушення. Серед жінок найчастіше їй передує мастит. Запалення в молочній залозі приблизно в десяти відсотках випадків закінчується формуванням гнійної порожнини. Кісти та інші доброякісні новоутворення також можуть сприяти виникненню такої хвороби. Це пов'язано з тим, що новоутворення надає здавлює вплив на молочні протоки і приводить до їх закупорці. Наслідком закупорки молочних проток є приєднання вторинної бактеріальної флори.

Серед чоловіків провідною причиною формування абсцесу є перенесені травми. При сильному ударі молочної залози, як правило, утворюється ділянка крововиливу, який без необхідного лікування може нагноюватися і інкапсулюватися. Як жінки, так і чоловіки можуть стикатися з такою проблемою в результаті різних гормональних порушень. Крім цього, свою роль нерідко грають наявні гнійні вогнища в організмі, з яких бактеріальна флора з потоком крові потрапляє в молочну залозу. Ще одним важливим моментом є обов'язкове зниження рівня імунного захисту.

Абсцес молочної залози ділиться на кілька різновидів: підшкірну, субареолярного, інтрамаммарний і ретромаммарную. Підшкірна різновид має на увазі під собою утворення гнійної порожнини безпосередньо відразу під шкірою. Субареолярного різновид діагностується в тому випадку, якщо патологічний осередок сформувався в області соска і ареоли. При інтрамаммарний різновиди порожнину локалізується в товщі молочної залози. Ретромаммарная різновид є найбільш несприятливою, тому що при ній існує великий ризик прориву гною в грудну клітку. Вона характеризується утворенням гнійних змін в тій ділянці, який знаходиться між грудним м'язом і ретромаммарной жирової клітковиною.

Симптоми при абсцесі молочної залози

Симптомы при абсцессе молочной железы

Як правило, таке захворювання супроводжується гострим початком. Хвора людина пред'являє скарги на раптове підвищення температури тіла до фебрильних значень. У тому випадку, якщо причина розвитку абсцесу криється в перенесену травму, то симптоми з'являються приблизно через чотири або п'ять днів з моменту її отримання.

В обов'язковому порядку присутній надзвичайно виражена біль, що локалізується в молочній залозі. Найчастіше вона має пульсуючий характер і стає більш інтенсивної при будь-яких активних рухах. У тому випадку, якщо проводити пальпаторне дослідження молочної залози, можна точно встановити епіцентр больового синдрому. Відзначається наявність таких симптомів, як значна набряклість молочної залози і локальне почервоніння шкіри в проекції гнійного вогнища. Нерідко з соска виділяються гнійні маси, в яких може бути присутнім домішка крові.

Спільно з підвищенням температури тіла наростають і інші симптоми, які свідчать про загальної інтоксикації організму. До них відносяться значна слабкість і зниження працездатності, головний біль, а також нудота з блювотою. Як правило, лімфатичні вузли, розташовані в пахвовій області з ураженого боку, збільшуються в розмірах і стають болючими. Варто зауважити, що якщо гнійна порожнину глибоко залягає в тканинах молочної залози, зовнішні ознаки запального процесу в даному органі можуть і зовсім відсутні. При поверхневому розташуванні вогнища його нерідко можна промацати в ході пальпації.

Діагностика та лікування хвороби

Для діагностики цієї хвороби обов'язково проводять огляд і пальпацію молочної залози, а також збір анамнезу у пацієнта. До додаткових методів дослідження відносяться загальний аналіз крові, в якому будуть присутні ознаки запального процесу, і бактеріологічне дослідження секрету, що виділяється з соска. З інструментальних методів застосовуються ультразвукова діагностика, мамографія або комп'ютерна томографія.

Основним методом лікування абсцесу є якомога швидше проведене хірургічне втручання. Воно має на увазі під собою розтин гнійної порожнини з її подальшим дренуванням. При одиничному вогнищі, які мають невеликі розміри, може проводитися пункція з аспірацією гною і промиванням порожнини антибактеріальним розчином. Додатково пацієнтові призначаються антибактеріальні препарати в залежності від чутливості виділеної флори і нестероїдні протизапальні засоби.

Профілактика абсцесу молочної залози

Профилактика абсцесса молочной железы

До методів профілактики відносяться дотримання всіх правил при грудному вигодовуванні, уникнення травмуючих впливів на молочну залозу, а також контроль за станом рівня гормонів в організмі.

Оставить комментарий