хвороба зоб

хвороба зоб

Хвороба зоб — одне з найпоширеніших захворювань щитовидної залози. Найбільш частою причиною її виникнення стає занадто мала кількість йоду в їжі. Цей мікроелемент необхідний організму для забезпечення нормальної роботи щитовидної залози, вироблення гормонів Т3 і Т4.

симптоми зоба

Зоб досить тривалий час може залишатися непоміченим, лише після досягнення певного розміру щитовидна залоза починає доставляти незручності. Хворий може почати відчувати труднощі при ковтанні, воріт звичної одягу стає йому занадто вузьким, вдих може супроводжуватися легким свистом. Через деякий час можуть з'явитися болючі відчуття в ділянці шиї. Без лікування зоб може збільшитися настільки, що буде помітний оточуючим, симптоми хвороби при цьому значно посиляться.

лікування зобу

У не надто запущеному стані хвороба зоб піддається консервативному лікуванню. У більшості випадків виявляється достатнім забезпечити організм надходженням необхідної кількості йоду, в деяких випадках може знадобитися додатковий прийом гормону щитовидної залози — тироксину. При цьому слід враховувати, що вузловий зоб практично не піддається медикаментозному лікуванню.

Якщо зоб досягає значних розмірів або щитовидна залоза вражена вузлами, підозрюваними в можливої ​​злоякісності, єдиним варіантом лікування хвороби стає операція. Під час оперативного втручання заліза може бути видалена як повністю, так і частково. Щоб уникнути рецидиву захворювання хворому потрібно прийом препаратів йоду і гормону тироксину.

Іноді хвороба зоб піддається лікуванню за допомогою радіоактивного йоду. При цьому відбувається опромінення тканин щитовидної залози зсередини, що веде до зменшення обсягу зоба. Такий вид лікування застосовується зазвичай в разі виникнення рецидивів захворювання або у літніх пацієнтів.

Зоб і вагітність

У період вагітності та годування груддю потреба в йоді надзвичайно зростає. Якщо звичайній людині досить отримувати 180-200 мкг цього елемента в добу, вагітної слід споживати не менше 230 мкг, а годує не менше 260 мкг йоду на день. При нестачі йоду в останньому триместрі зоб утворюється у 50% жінок, при цьому також спостерігається помітне збільшення щитовидної залози приблизно у 10% новонароджених. Саме тому вагітним жінкам з метою профілактики хвороби необхідно приймати препарати йоду або стежити, щоб йод входив до складу прийнятих ними мультивітамінів. Однак, самостійно призначати собі ніякі вітаміни не можна. Якщо у жінки спостерігається запалення щитовидної залози, так званий тиреоїдит Хашимото, препарати йоду здатні погіршити симптоми хвороби, так що без звернення за порадою лікаря вагітною не обійтися.

Оставить комментарий