Гіркота в роті при отруєнні продуктами харчування і отрутами

Гіркота в роті при отруєнні продуктами харчування і отрутами

зміст
  • Причини зміни смаку: шкідливі звички, патології травлення
  • Що відбувається при отруєнні
  • Патології печінки як причина гіркоти
  • Що формує гіркота в роті?
  • Вплив харчування на освіту смаку

Якщо на тлі отруєння або після нього виникає гіркота в роті, це симптом, який повинен стривожити пацієнта і лікаря. Поява гіркого смаку на мові або в порожнині рота, не пов'язаного з вживанням харчування, яке повинно його викликати в нормі, може вказувати на присутність отрути, що проникає в слину, або на патології печінки, яка страждає в результаті інтоксикації. Нерідко до такого відчуття приводять шкідливі звички, патології нервової системи в області зони, яка аналізувала смак, а також метаболічні порушення, що призводять до утворення речовин, що володіють гірким присмаком.

Причини зміни смаку: шкідливі звички, патології травлення

Причины изменения вкуса: вредные привычки, патологии пищеварения

Нерідко отруєння виникає, коли отруйні речовини або токсини потрапляють в організм не тільки з харчуванням, через травний тракт, але і іншими шляхами. Можливі інші варіанти отруєння, коли небезпечні речовини проникають через дихальні шляхи, потрапивши на поверхню шкіри резорбіруясь з неї, а також всмоктуючись зі слизових рота або носа, геніталій. Небезпечні сполуки проникають в системний кровотік, впливаючи на органи і системи в різному ступені, залежно від чутливості тканин і тропности отрут. Часто зміна смаку відбувається через негативного впливу різних отруйних речовин. Найбільш часто це шкідливі звички, що призводять до хронічної інтоксикації організму нікотином, алкоголем або ж іншими речовинами. Найчастіше наявність шкідливих звичок ускладнює і отруєння іншого типу, підсилюючи суб'єктивно неприємні відчуття.

Крім того, причинами гіркоти у роті при отруєннях можуть служити ураження периферичних або ж центральних відділів нервової системи, проблеми з роботою печінки і жовчного міхура, закид вмісту кишечника в шлунок і стравохід, а звідти в ротову порожнину (рефлюкс). Також може давати неприємний смак виділення токсинів зі слиною в порожнині рота або шлунковим соком. У деяких випадках вплив нефротоксичних отрут призводить до виділення зі слиною азотистих шлаків, що мають гіркий присмак. Крім того, варто пам'ятати: шкідливі звички, такі як куріння і вейперство, можуть призводити до перекручення роботи смакових рецепторів. В силу цього звичне харчування може сприйматися з відчуттям гіркоти у роті.

Що відбувається при отруєнні

Зачату токсини, впливаючи на нервову систему, як в області сприйняття смаку (головний мозок), так на периферії (рецептори язика), призводять до перекручень у відчутті смаку. Така властивість при отруєннях виявляють важкі метали — кадмій, ртуть, свинець і сполуки фосфору. Може призводити до відчуття гіркого смаку отруєння алкоголем і миш'яком, токсином ботулізму і отруйними грибами, деякими органічними сполуками. Деякі із з'єднань негативно впливають на моторику травної трубки, що призводить до розслаблення сфінктерів і занедбаності вмісту їх кишки в шлунок, а з шлунку в стравохід.

Жиророзчинні отрути здатні до проникнення всередину клітин, в тому числі і нервових, через що отруєння призводить не тільки до порушення смаку, але і важких неврологічних ускладнень, галюцинацій, психозів, розладу діяльності серця і дихання.

Патології печінки як причина гіркоти

Патологии печени как причина горечи

Будь-яке отруєння, так чи інакше, відбувається через недостатню роботи печінки по детоксикації, особливо якщо це отрута, що приводить до загибелі її клітин. Нерідко гепатотоксичні речовини призводять до важкої патології печінки, аж до формування її недостатності, коли допомогти може тільки радикальне лікування у вигляді пересадки органу. Якщо спочатку є патологія печінки (гепатити, фіброз, цироз), все отруєння протікають набагато важче, і прогнози при них більш несприятливі.

Якщо це гостре отруєння із залученням гепатоцитів, патологія печінки проявить себе жовтизною шкіри і слизових оболонок, білків очей і гіркотою в роті, нудотою і проблемами зі стільцем. При хронічних інтоксикаціях постійні поразки печінкових клітин призводять до таких патологій печінки як гепатит з переходом в цироз. Класичним прикладом проблем з печінкою можна вважати хронічне алкогольне отруєння, при якому гинуть печінкові клітини, поступово заміщаючи жировими, а потім сполучною тканиною. Пошкодження печінкових проток призводить до появи гіркоти у роті, порушень травлення, згортання крові, імунного захисту.

Що формує гіркота в роті?

Крім дисфункцій печінки, гіркота в роті може формуватися в результаті інших дій на організм. Слизові оболонки і шкіра працюють, в тому числі, і як органи виділення. На тлі токсичних уражень нирок, коли з сечею не може вивестися весь обсяг отруйних речовин, гіркота в роті виникає при виділенні азотистих з'єднань на слизових. Такого роду відчуття може бути при отруєнні свинцем, паралельно з цим буде утворюватися темна облямівка на яснах, розвивається біль в животі, кольки, запори, втрати свідомості.

Нерідко гіркота в роті формується на тлі інтоксикацією ртуттю або миш'яком. Зазвичай це професійні патології, пов'язані з роботою на шкідливих виробництвах.

Вплив харчування на освіту смаку

Влияние питания на образование вкуса

Нерідко зіпсоване або недоброякісна харчування стає причиною отруєння, так як всередині продуктів утворюються небезпечні токсини, вироблені патогенними мікробами. Але не тільки мікроби можуть призводити до псування харчування і утворення гіркоти у роті, на це здатні також цвілеві грибки і інші причини. Так, якщо продукт заражений цвілевих грибком, всередині їжі можуть утворитися афлатоксини. Вони призводять до інтоксикації, а також загрожують переродженням клітин печінки в пухлинні, з розростанням новоутворення. У міру зростання пухлини також може відбуватися здавлення жовчних проток, що формує гіркота в роті.

Небезпечними можуть бути отруйні гриби, особливо мухомори і бліді поганки, які призводять до ураження печінки, нудоті, блювоті, проблемам з роботою серця і нервової системи. Небезпечним буде і ботулотоксин, що потрапляє в організм з консервованими продуктами харчування. Він призводить до появи гіркоти в роті на тлі отруєння, а також паралічу м'язів, в тому числі дихальних і серцевої.

використані джерела
  • Гастроентерологія. Національне керівництво / під ред. В.Т. Ивашкина, Т.Л. Лапіної. — 2015

Оставить комментарий