Хронічний простатит: лікують чи його антибіотиками?

Хронічний простатит: лікують чи його антибіотиками?

зміст
  • Хронічний простатит: види патології
  • Прояви простатиту: типова біль для хронічного перебігу?
  • Як виставляється діагноз: виявлення запалення
  • Методи лікування: антибіотики і не тільки
  • Що ще може бути застосовано в лікуванні простатиту?

Чоловіче здоров'я завжди є актуальною проблемою в будь-якому віці, і найбільш гостро стоїть питання з простатитом. Якщо прояви запалення та різкий біль ще змушують чоловіка негайно йти до лікаря і лікуватися, то наявність хронічного і має мізерні симптоми процесу часто вважається незначним. Його не лікують і запускають до такої стадії, коли зміни тканин вже незворотні, страждає потенція і сечовипускання, утворюється аденома простати. За даними дослідників, у формуванні хронічного простатиту велика роль інфекції, за рахунок чого підтримується уповільнене запалення простати. Воно вимагає лікування антибіотиками в комплексі з додатковими заходами.

Хронічний простатит: види патології

За своїм походженням на сьогоднішній день хронічний простатит поділяють на інфекційний, викликаний бактеріальною інфекцією і абактеріальний (неінфекційний). Якщо причиною є проникнення в тканини залози мікробів, формується уповільнене, хронічне запалення, підтримуване колоніями практично постійно присутніх в тканинах мікробів. Діагноз ставиться на підставі посівів секрету простати з виявленням колоній мікроорганізмів. Хронічний простатит немикробной природи зазвичай протікає як аутоімунне запалення, при дослідженні соку простати НЕ висівається будь-яких бактерій, при цьому в наявності всі симптоми запального процесу, що призводять до функціональних проблем залози внаслідок цього.

Нерідко хронічний простатит формує безсимптомний перебіг: хоча за результатами досліджень запальний процес в тканинах простати є, але ніяких зовнішніх ознак і дискомфорту чоловік не відчуває. Окремим варіантом є протікання хронічного простатиту у вигляді постійних тазових болів. На тлі наявних запальних змін типові хронічно виникаючі болі в зоні промежини, малого таза і геніталій.

Прояви простатиту: типова біль для хронічного перебігу?

Проявления простатита: типична ли боль для хронического течения?

Якщо говорити про процес запалення при розвитку хронічного ураження простати, то воно виражено не так яскраво, як під час гострого захворювання. Тому і всі прояв не сильно виражені, і часто чоловік може і не надавати їм значення. Так, періодично відчувається біль або печіння по ходу уретри, що посилюється в період інтимної близькості або коли чоловік мочиться. Також відчувається тяжкість або незначний біль в проекції промежини, що віддає в пряму кишку. Періодами можуть відчуватися дискомфорт і ниючі болі в області крижів або низу живота, паху, позиви до сечовипускання різко частішають. Крім того, для простатиту типові і інтимні порушення — ослаблення ерекції з тенденціями до передчасного сім'явиверження, ослаблення потягу і відсутність оргазму. Важливо зауважити той факт, що простатит у чверті чоловіків не має клінічно виражених проявів, і тому пацієнти не поспішають до лікаря для лікування.

Як виставляється діагноз: виявлення запалення

Для початку лікаря важливо з'ясувати основні скарги пацієнта, які є типовими для простатиту в хронічній формі, і деталі розвитку патології. Важливо не приховувати від лікаря все наявні прояви, навіть якщо вони мають дуже делікатний характер — це відсутність задоволення при статевому акті, послаблення ерекції, проблеми з порушенням. Вони можуть вказувати на наявність запалення в області простати, поряд з больовими і дискомфортними відчуттями. Не менш важливим буде і повноцінний огляд з проведенням пальпації залози (промацування її через пряму кишку), а також отримання секрету простати з подальшим посівом. Це дозволяє визначити запалення і його характер (мікробне або асептичне), а також зміни простати (ущільнення, болючість і набряк). За рахунок подібного дослідження можна паралельно провести диференціальну діагностику простатиту з гемороєм, аденомою і раковими ураженнями аногенітальної зони. Доповнить цикл досліджень УЗД простати з отриманням даних про характер запалення, ступеня його поширення і зміни в органі. За рахунок посіву виявляється тип мікробної флори, відповідальної за запалення, а також чутливість мікробів до антибіотиків. Також важливо провести аналіз на ПСА (простатспецифічний антиген), який допоможе в діагностиці аденоми і онкологічного переродження в простаті.

Методи лікування: антибіотики і не тільки

Методы лечения: антибиотики и не только

Процес лікування хронічного простатиту, якщо порівнювати його з терапією гострого запалення, — це непросте завдання, важливо ретельно і педантично дотримуватися всіх розпоряджень лікаря. У схему входять не тільки антибіотики для придушення інфекції, але і курс физиолечения і деякі немедикаментозні методики. Тільки комплексний підхід дозволяє придушити запалення і усунути інфекцію повністю.

Перш за все, лікар призначить антибіотики, які необхідні для придушення активності мікробної флори, що підтримує запальний процес в тканинах залози. Найбільш часто сьогодні застосовують такі групи антибіотиків як макроліди і тетрацикліни, хоча допустимо застосування і інших груп (мономіцин, канаміцин), іноді лікар може призначити нитроксолин або тріметапрім. Вид препарату, його доза і тривалість прийому залежать від тяжкості ураження, наявності симптомів і загального стану. Зазвичай антибіотики приймають до 2-х тижнів. По завершенні курсу лікування здається контрольний посів секрету простати, щоб оцінити ефективність терапії.

Що ще може бути застосовано в лікуванні простатиту?

Крім антибактеріальної терапії в лікуванні необхідно виконання масажу простати, який допомагає у відновленні кровообігу органу і повноцінному відтоку рідини. Це усуває застійні явища і знижує активність запалення. Подібна процедура показана тільки при хронічному простатиті, на тлі гострого перебігу або при наявності тріщин ануса, геморою він заборонений. Поєднання антибіотикотерапії і масажу простати найбільш ефективно в лікуванні.

В якості додаткових препаратів в лікуванні можуть застосовуватися адреноблокатори, що знімають гладком'язових спазм і поліпшують відтік сечі і секрету простати. Показані також методи фізіотерапії, підбираються індивідуально.

Оставить комментарий