Хвороби, стрес і прийом ліків як причина затримки менструації

Хвороби, стрес і прийом ліків як причина затримки менструації

зміст
  • Поговоримо про норму
  • Коли можна говорити про затримку?
  • Затримка: причини
  • Стрес і «нерви» як причина затримки
  • Вага, як причина порушень циклу
  • Які хвороби можуть вплинути на менструацію?
  • Ліки, які можуть вплинути на затримку

Порушення менструального циклу не так рідкісні, і кожна жінка хоч раз, але стикалася з подібними явищами. Одним з найбільш поширених порушення циклу є затримка. Як правило, тільки при одному слові «затримка» багато хто починає підозрювати вагітність. Так, в деяких випадках, це виявляється саме вона, але все ж є причини, які не пов'язані з вагітністю. Доктора нагадують, що порушення менструації — це сигнал організму про неполадки, які можуть вказувати на хвороби, хронічний стрес. У будь-якому випадку, такі симптоми заслуговують на увагу і з'ясування причини.

MedAboutMe розбирався в «невагітних» причини збоїв менструального циклу.

Поговоримо про норму

Поговорим о норме

Жіночий цикл безпосередньо пов'язаний зі стабільним рівнем гормонів, який підтримується в організмі жінки. Гормони виділяються відповідно до фазами циклу. Щомісяця організм жінки готується до запліднення і вагітності, а якщо цього не відбувається, то відбувається відторгнення вже непотрібного ендометрія. Але в наступному місяці потрібна нова ендометріальних тканину, адже організм жінки сподівається, що відбудеться запліднення, і в тілі жінки буде розвиватися нове життя.

Зміна ендометрія і відкриття кровоносних судин — це і є виділення при менструальному кровотечі.

У нормі у кожної жінки є свій цикл, своя тривалість від однієї менструації до іншої. Є й середньостатистичні норми, як правило, це 28 днів, але бувають і індивідуальні коливання, і тоді цикл може становити 22-32 дня. При оцінці жіночого здоров'я враховується не тільки довжина циклу, але і його регулярність, відповідність графіку, хоча можна помітити деякі коливання в кілька днів і деякі інші симптоми.

Коли можна говорити про затримку?

Всупереч поширеній думці, затримку за графіком на один день не можна назвати затримкою. Жіночий організм — тонкий інструмент, який схильний до зовнішніх змін і чутливий до чинників навколишнього середовища, що вже говорити про внутрішні. При реакціях на стрес, перевтома можуть формуватися відхилення від графіка як в сторону затримки, так і в зворотний.

Справжньою затримкою можна вважати тільки відсутність менструації більш ніж на 5 днів від передбачуваної дати. Для прикладу, імовірно, менструація повинна початися в середу, 8 числа, а на календарі 14 число — тільки в такому випадку, можна говорити про затримку.

Варіантом норми можна вважати нетривалу затримку менструації раз на рік. Таке явище не завжди говорить про хворобу або вагітності. Не можна забувати про вплив зовнішніх і внутрішніх факторів. Патологією можна вважати регулярні затримки, коли менструація не піддається ніякій систематизації і стала хаотичною. В такому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря для з'ясування причини. Так організм сигналізує про хворобу і необхідної допомоги.

Затримка: причини

Задержка: причины

Перша і найочевидніша причина затримки — вагітність. Саме її доктора намагаються підтвердити або виключити в першу чергу. Для діагностики можна скористатися доступними засобами — тест на вагітність. Для отримання достовірних даних, навіть при негативному тесті, його необхідно повторити через 3-5 днів. А найбільш результативним виявиться похід до гінеколога.

Але якщо все-таки вагітність виключена, а ось затримка є, то в чому ж може бути причина? І як її з'ясувати? З якого доктора починати?

Стрес і «нерви» як причина затримки

Сучасна людина в умовах великого міста постійно знаходиться в стресовому стані, біганина на роботі, все потрібно встигнути, погана екологія — це все стреси. У жінок, які схильні до великих фізичних і емоційних потрясінь, пережили або переживають стрес, менструація може не тільки затримуватися, а й навіть на час припинитися.

Часто таку картину можна спостерігати під час будь-якого відповідального заходу, наприклад, в період сесії при навчанні, при здачі важливого звіту або підготовки проекту, від якого буде залежати подальша робота і кар'єрний ріст.

Не можна виключати такі причини стресу як втрата близьких, розрив відносин. Стресом можна назвати і надмірні позитивні емоції, наприклад, майбутнє весілля.

На прийомі у лікаря необхідно розповісти, якщо є підозра на стрес — як причину формування затримки.

Недосипання, бурхливі вечірки, відсутність режиму також можна віднести до стресових ситуацій.

Для того щоб відновити цикл, докторами даються рекомендації по організації сну і режиму дня, можуть виписуватися заспокійливі ліки, бесіди з психологом. Якщо стрес є невід'ємною частиною життя, то, швидше за все, доведеться пропити цілий курс седативних препаратів.

Вага, як причина порушень циклу

Вже ні для кого не секрет, що вага пов'язаний з репродуктивним здоров'ям жінки. Небезпечним буде і схуднення, і поява зайвої ваги. Якщо ваги показують менше ніж 45 кг, то менструація може тимчасово припинятися або ж з'являються регулярні затримки. Пояснити це можна дефіцитом гормонів.

Підшкірний жир може продукувати додаткові порції естрогенів, тим самим регулюючи жіноче здоров'я.

При наборі зайвої ваги, може формуватися надлишок естрогенів, що також негативно позначається на роботі репродуктивної системи.

Які хвороби можуть вплинути на менструацію?

Какие болезни могут повлиять на менструацию?

Негативний вплив на менструальний цикл надають хвороби печінки і нирок, адже ці органи беруть участь у метаболізмі гормонів, в процесі їх руйнування і виведення з організму. До слова, хвороби нирок досить поширені серед жінок, і через анатомо-фізіологічних особливостей саме жінки знаходяться в групах ризику.

У регуляції менструального циклу і формування затримок можуть зіграти роль і хвороби репродуктивної системи: запалення придатків, формування кіст, хвороби матки і, звичайно, ендометріоз.

Крім хвороб, стати причиною затримки може адаптація при зміні клімату. Наприклад, при переміщенні під час відпочинку з зими в літо, або навіть через перельоту в різні кліматичні зони.

Ліки, які можуть вплинути на затримку

До числа найпоширеніших ліків, які можуть змінювати цикл, відносять оральні контрацептиви або ліки, які використовують для екстреної контрацепції. Їх активні речовини втручаються в гормональний фон жінки, порушуючи злагоджену і розмірене роботу яєчників і гіпофіза. Така струс може довго проявлятися порушеннями менструального циклу.

У деяких випадках, оральні контрацептиви використовують як ліки для лікування порушень циклу і як допомогу для відновлення жіночого організму після викиднів, абортів і ін. Зазвичай їх регулярний прийом відновлює менструацію, і вона проходить за графіком.

Мало хто з жінок замислюється, що антидепресанти, сечогінні засоби і ліки, які призначаються при лікуванні виразкової хвороби шлунка, також можуть негативно позначитися на менструальний цикл і стати причиною затримки.

При зверненні до фахівця з приводу порушень циклу в обов'язковому порядку необхідно повідомити лікаря про прийом будь-яких ліків.

використані джерела
  • Гінекологія. Національне керівництво / За ред. Г. М. Савельєвої, Г. Т. Сухих, І. Б. Манухина. — 2013

Оставить комментарий