Аденома простати: сучасні способи лікування

Аденома простати: сучасні способи лікування

зміст
 • Аденома простати — поширене захворювання серед чоловіків
 • Роль простатиту в розвитку аденоми
 • Консервативне лікування: види ліків
 • Операції з видалення аденоми простати

Аденома простати — ще одна, поряд з простатитом, поширена чоловіча проблема. Це доброякісна пухлина передміхурової залози. В урології з цією патологією доктора зустрічаються дуже часто. Аденома простати вважається віковим захворюванням, проте від неї можуть страждати і чоловіки молодого віку. Трапляється це набагато рідше, і подібні випадки аденоми, ймовірно, мають спадковий характер.

Аденома простати — поширене захворювання серед чоловіків

Аденома простаты − распространенное мужское заболевание

В даний час аденому простати замінили іншим терміном, який, на думку фахівців, краще відображає суть захворювання — доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ). Простою мовою захворювання на увазі під собою доброякісне розростання тканин органу. В основному збільшення простати йде за рахунок швидкого зростання її залозистої тканини і в меншій мірі стромальной (сполучної), що становить каркас залози.

Вважається, що вік чоловіка є одним з факторів ризику аденоми простати. Чим старше чоловік, тим більша ймовірність, що у нього може розвинутися аденома. Зазвичай до уролога з симптомами ДГЖП звертаються чоловіки після 50 років, а за деякими спостереженнями, у чоловіків, які досягли 80-річного віку, аденома простати виявляється в 100% випадків. Так відбувається внаслідок порушеного гормонального балансу, який неминуче розвивається з віком і у чоловіків, і у жінок. Захворювання навіть відносять до одного з ознак чоловічого клімаксу.

Симптоми ДГПЗ, що змушують чоловіка звернутися до уролога, зводяться до порушення функції сечовипускання. Заліза збільшується в розмірі і здавлює вихідний отвір сечового міхура (анатомічно простата знаходиться під сечовим міхуром, а через її центр проходить сечівник).

Запідозрити аденому передміхурової залози можна за такими симптомами:

 • 1 стадія:

Часті позиви «по-маленькому, чоловік не відразу може почати спорожняти сечовий міхур, струмінь зі слабким напором.

 • 2 стадія:

Сечовипускання не приносить полегшення, так як міхур не спорожняється повністю. Через переповнення сечового міхура можуть відзначатися епізоди мимовільного відділення сечі. Застояна сеча стає каламутною.

 • 3 стадія:

Сеча не в змозі нормально відходити, так як здавлений сечовипускальний канал, вона виділяється по краплях, каламутна, нерідко з кров'ю.

Друга і третя стадії протікають з симптомами ниркової недостатності, яка неминуче виникає на тлі застою сечі. Чоловік зазначає слабкість, втрачає вагу, від нього виходить запах сечі, розвивається анемія.

Роль простатиту в розвитку аденоми

Роль простатита в развитии аденомы

Не можна сказати, що простатит безпосередньо пов'язаний з аденомою простати, адже природа цих патологій різна. Але нічого не заважає цим захворюванням розвиватися в залозі одночасно. Цей факт неодноразово підтверджують урологи. Аденома, збільшуючись в розмірах і стискаючи вивідні протоки, ще більше погіршує картину простатиту, при якому і так порушений нормальний відтік простатичного секрету. А простатит, в свою чергу, обтяжує перебіг аденоми — запалення в залозі робить розміри простати ще більше через розвивається набряку і накопиченняексудату. Обидві патології викликають утруднення відтоку сечі у чоловіків. У таких випадках лікування повинне бути спрямоване на усунення відразу двох проблем. Лікувальна тактика повинна бути такою, щоб не погіршити становище.

Консервативне лікування: види ліків

Консервативное лечение: виды лекарств

Консервативна терапія є ефективною на перших стадіях захворювання. За допомогою лікарських препаратів можна зупинити прогресування, зняти неприємні симптоми. Але при великих розмірах аденоми і вираженому синдромі обструкції сечівника все ж перевага віддається оперативному втручанню. Велика кількість операцій на передміхуровій залозі в нашій країні обумовлено пізнім зверненням за медичною допомогою, коли лікарська терапія вже не здатна впоратися самотужки. Наприклад, в Японії аденому простати рідко оперують, так як доктора виявляють її ще на першій стадії, коли можна обійтися без скальпеля.

Ліки, які використовуються для терапії ДГПЗ:

 • Альфа-адреноблокатори.

Широко застосовуються в урології при лікуванні простатитів і аденоми, а також в післяопераційному періоді після видалення аденоми простати. Препарати цієї групи надають розслабляючий ефект на м'язові клітини залози і сечового каналу, тим самим полегшуючи проходження сечі і попереджаючи закриття сечівника (теразозин, сілодозін, тамсулозин, доксазозин).

 • Блокатори альфа-редуктази.

Припиняють зростання аденоми за рахунок блокади дигидротестостерона, який відповідає за збільшення розмірів залози (дутастерид, финастерид).

 • За свідченнями призначаються андрогени.
 • Рослинні препарати не можуть застосовуватися в якості основного лікування, вони йдуть тільки як допоміжна терапія, так як призупинити зростання пухлини не здатні.

В Ізраїлі проводиться безножевое видалення аденоми простати. У терапії використовують мікрохвилі, а сама процедура зветься радіочастотної термотерапії. До збільшеною залозі підводиться електрод і здійснюється вплив на потрібні ділянки мікрохвилями. Під дією теплової енергії клітини, які беруть участь в пухлинному рості, припиняють свою активність. Операція унікальна тим, що відразу після неї чоловік відправляється додому і продовжує вести звичний спосіб життя.

Операції з видалення аденоми простати

Операции по удалению аденомы простаты

Відкрита резекція аденоми простати, коли робиться розріз у нижній частині живота, а доступ до простати здійснюється через сечовий міхур, використовується хірургами все рідше зважаючи на численні ускладнень в післяопераційному періоді.

В даний час перевагу віддають малоінвазивним оперативних втручань. Такі операції менше дають ускладнень, пацієнт швидше відновлюється після операції.

 • Лапароскопічне видалення аденоми простати.

Аденома простати видаляється за допомогою спеціального пристрою — лапароскопа, який являє собою металеві трубки, що вводяться в черевну порожнину через маленькі отвори. Перед операцією в черевну порожнину запускається газ для кращого огляду операційного поля. Операція з видалення аденоми триває близько 2 годин. У сечовий міхур на 2-4 дня вставляється катетер. Підготовка пацієнта йде, як і при звичайній операції.

 • Трансуретральна резекція (ТУР).

Довгий час саме ТУР вважалася «золотим стандартом» в хірургії аденоми простати. Операція є ендоскопічної, тобто не вимагає розрізів. Через сечовипускальний канал вводиться прилад з камерою — резектоскоп, доктор оглядає сечовий міхур і власне аденому. Спеціальної петлею, до якої підводиться електрика, проводиться поетапне видалення пухлини. Частинки тканин вимиваються фізіологічним розчином, що кровоточать судини припікаються. Після операції на термін від 2 до 4 днів залишається спеціальний катетер в сечовому міхурі (катетер Фолея), який промиває міхур від згустків крові, шматочків тканин і не дозволяє «забитися» сечівнику.

Операція є складною, «ювелірної», адже доктор повинен видалити тільки аденому, не торкнувшись здорові тканини. В післяопераційному періоді високий ризик кровотеч.

 • Лазерна вапорізація.

Через сечовипускальний канал пацієнту вводиться резектоскоп, а потім до збільшеної залозі підводиться лазерний пристрій. Проводиться «випарювання» пухлини, а шматочки зруйнованої тканини подаються в сечовий міхур і звідти видаляються спеціальним пристосуванням. За даними численних аналізів, використання лазера перевершує ТУР та інші операції з видалення аденоми за багатьма показниками:

 • Можливість застосування у пацієнтів у віці і з супутніми захворюваннями.
 • Великі розміри аденоми не зважають протипоказанням.
 • Пацієнт може приймати антикоагулянти (а в віці у багатьох є така потреба).
 • Мала крововтрата під час втручання.
 • Тривалість операції від 30 до 60 хвилин.
 • Катетеризація сечового міхура після операції проводиться протягом 2-3 днів.

Таким чином, видалення аденоми простати за допомогою лазера вважається новим «золотим стандартом» в урології.

Оставить комментарий