Антибіотики і алкоголь. Чи можна їх поєднувати?

Антибіотики і алкоголь. Чи можна їх поєднувати?

Більшість людей впевнені, що під час курсу антибактеріальних препаратів приймати алкоголь в будь-якому вигляді категорично заборонено. Чи так це насправді? І що буде, якщо вжити трохи спиртного під час курсу лікування?

Нерідко можна почути таку фразу: «Мені не можна приймати алкоголь, я зараз лікуюся антибіотиками». Звідки взялася ця впевненість, зараз сказати важко. Ніхто не говорить, що зловживати спиртним корисно, але келих червоного вина, на думку багатьох вчених, не шкодить, а навпаки позитивно впливає на організм. Якщо ви запитаєте у будь-якого лікаря, чому не можна поєднувати прийом етанолу і будь-якого з антибіотиків, найімовірніше він затрудняється дати чітку відповідь.

Одна з версій, яка виглядає найбільш правдоподібно, що і етиловий спирт і антибіотики метаболізуються через печінку, і пошкодження цього органу даними коктейлем може викликати безліч проблем. Однак це всього лише гіпотеза, яка не знайшла підтвердження в клінічних дослідженнях.

Однак є ряд антибіотиків, які дійсно не можна поєднувати з прийомом алкоголю. Причина криється в його метаболізмі. В організмі людини етанол розпадається до ацетальдегіду, який під дією різних ферментів в результаті розпадається до нешкідливих кінцевих продуктів. Однак деякі антибіотики блокують цей фермент, і ацетальдегід накопичується в організмі. Його надлишок призводить до розвитку дисульфірамової реакції, яка проявляється вираженою нудотою, блювотою, ознобом, сильним головним болем, розвитком судом, серцебиттям, почервонінням шкіри і іншими не надто приємними симптомами. У важких випадках можливий смертельний результат.

У 100% випадків дисульфірамової реакцію викликають 2 антибіотика — метронідазол і тинідазол, тому ці препарати однозначно несумісні з алкоголем.

Імовірність дисульфірамової реакції велика, але не однозначна у препаратів з групи цефалоспоринів (цефоперазон, цефамандол, цефотетан і ін), але препарати ці використовуються в основному в стаціонарі, де, природно, приймати етанол тож не можна.

Інші препарати, які можуть викликати дисульфірамової реакцію — це антибіотики левоміцетин, хлорамфенікол, бісептол, фуразолідон (ці препарати в даний час застосовуються вкрай рідко), і протигрибкові засоби кетоконазол, низорал і ін.

Поєднання інших антибіотиків з етанолом не викликатиме таких важких наслідків. Проте, щоб уникнути непорозумінь під час курсу антибактеріальних препаратів прийом алкоголю слід все-таки обмежити. Тим більше, що лікування ними призначається зазвичай на термін 7-10 днів, а це не так і довго. Однак якщо так сталося, що ви прийняли одночасно етанол і антибіотик і припускаєте у себе розвиток дисульфірамової реакції, негайно викликайте швидку допомогу.

використані джерела
  • Клінічна фармакологія / Под ред. Кукеса В.Г .. — 2006

Оставить комментарий